2019 speakers include

Mike Pettifer
Director, Academies and Maintained Schools Group
Department for Education (Invited)
Sir Andrew Carter
Headteacher & CEO
South Farnham Educational Trust (Confirmed)
Karen Wespieser
Director of Education
Driver Youth Trust (Invited)
Vinous Ali
Head of Policy
techUK (Confirmed)
Damian Hinds
Secretary of State for Education
Department for Education (Invited)
Rose Luckin
Professor of Learner Centred Design
UCL Knowledge Lab (Invited)
Andrew Warren
RSC for the West Midlands
Department for Education (Confirmed)
Ian Hilton-Turvey
Managing Director
Architect Leader (Confirmed)
Peter Hyman
Founder
School21 (Invited)
Catherine Jefferson
Headteacher
Pimlico Primary (Invited)
Anita Bath
Headteacher
Sacred Heart Catholic High School (Invited)
Secretary of State for Education
Department for Education
(Invited)
Matthew Purves
Deputy Director, Schools
Ofsted (Confirmed)
Dave Thompson
Chief Constable
West Midlands Police (Confirmed)
Carlie Thomas
Senior Caseworker Rescue & Response
St Giles Trust (Invited)
Alex Grady
Education Development Officer
nasen (Confirmed)
Will Linden
Deputy Director
Scottish Violence Reduction Unit (Invited)
Paul Tarn
CEO
Delta Trust (Invited)
Gareth Edmunds
Chief Operating and Financial Officer
Northern Education Trust (Invited)
Louise Smith
CEO
Warrington Primary Academy Trust (Confirmed)
Sue Wilkinson MBE
CEO
Association for Physical Education (AFPE) (Confirmed))
Serge Cefai
Headteacher
Sacred Heart Catholic School (Invited)
Jill Gray
Principal
Blackpool Sixth Form College (Confirmed)
Sammy Wright
Vice Principal
Southmoor MAT,
Member
Social Mobility Commission (Confirmed)
Sameena Choudry
Founder
WomenED (Confirmed)
James Turner
CEO
The Sutton Trust (Invited)
Clare Roberts
Head of Mental Health and Wellbeing
Brighton Hill Community School (Invited)
Nancy Wilkinson
Senior Programme Manager
nesta (Invited)
Owen Jenkins
Deputy Director
ESFA (Invited)
Emma Hubball
Head of Teacher Recruitment and Retention Strategy Team
Department for Education (Confirmed)
Ashlie Hughes
Headteacher
St Clere’s School & Thurrock Teaching Schools Alliance (Invited)
Dan Morrow
CEO
Woodland Academy Trust (Confirmed)
Rona Tutt OBE
SEND Specialist & former President
NAHT (Invited)
Karen Guldberg
Director, Autism Centre for Education and Research
University of Birmingham (Invited)
Aaron Meredith
Headteacher & National Leader of Education
Ernesettle Community School (Invited)
Sarah Wykes
SENCO Lead
Batchley First School (Invited)
Matt Whiteley
Headteacher
Batchley First School (Invited)
Gavin Horgan
Headmaster
Millfield School (Invited)
Sinead McBrearty
Acting CEO
Education Support Partnership (Invited)
Edward Timpson
Former Minister for Children & Families
,
Author
The Timpson Review (Invited)
Tim Moss
County Commissioner for School Quality Assurance and Intervention
Staffordshire County Council (Invited)
Judy Shaw
President
NAHT (Confirmed)
Cllr Anntoinette Bramble
Chair of the Children and Young People’s Board
Local Government Association (Invited)
Cllr Carl Les
Education and Childrens Services Spokesman
County Councils Network (Invited)
Tracy Gallagher
Joint Head
Pen Green & Kingswood Integrated Centre (Confirmed)
David Brown
Professor of Interactive Systems for Social Inclusion
Nottingham Trent University (Invited)
Felicity Dewsbury
Research, Development and Training Base Lead
Pen Green & Kingswood Integrated Centre (Confirmed)
John Cope
Head of Education & Skills
CBI (Invited)
Angela Prodger
Joint Head
Pen Green & Kingswood Integrated Centre (Confirmed)
Tom Bennett
Author
Independent Review of Behaviour in Schools (Confirmed) 
Cat Scutt
Director of Education and Research
Chartered College of Teaching (Confirmed)
Caroline Jones
Head of Routes into Teaching
Department for Education (Invited)
Lucy Blewett
Head of Teaching School
Primary Advantage Federation (Invited)
Amy Bills
Executive Principal
Caldmore Primary and North Walsall Primary Academies (Confirmed)
Adrian Packer
CEO
CORE Education Trust (Invited)
Jenny Blunden
CEO
Truro and Penwith Academy Trust (Invited)
Andrew Child MBE
Chair of the Board
Nexus Multi Academy Trust (Invited)
Mike Parker
Director
Schools NorthEast (Invited)
David Deane
Headteacher
St Thomas of Canterbury RC Primary School (Invited)
Neville Beischer
Headteacher
Wright Robinson College (Invited)
Robbie Coleman
Head of Policy
Education Endownment Foundation (Invited)
Caroline Saxelby
Headteacher
Walton Girls’ High School & Sixth Form (Invited)
Pauline Wood
Headteacher
Grange Park Primary School (Invited)
Rick Cowell
Director
Association of Network Managers in Education (ANME) (Confirmed)
Bukky Yusuf
Head of Science
Edith Kay School (Invited)
Jules Daulby
National Leader
WomenEd (Confirmed)
Neelam Parmar
Director of Educational Technology, Digital Learning and Innovation
Ashford School (Confirmed)
Micon Metcalfe
COO
Langley Park Learning Trust (Invited)
Russell Hobby
CEO
Teach First (Confirmed)
Roger Pope
CEO
Education South West,
Chair
NCTL (Invited)
Stephen Munday
President
Chartered College of Teaching (Confirmed)
Helen Manley
Commissioning Adviser
Cambridgeshire County Council (Invited)
Jean Gross
Chair
Bercow Ten Years On Review (Invited)
Jacqueline Dunkley-Bent OBE
Head of Maternity Children and Young People
NHS England (Invited)
Michelle Morris
Consultant Speech and Language Therapist / Designated Clinical Officer
Salford CCG (Invited)
Pat Hunt
CEO
Greywood MAT (Invited)
Dr Adam Boddison
CEO
NASEN (Confirmed)
Diane South
Headteacher
Lyndhurst First School (Invited)
Nicky Rix
SENCO
Lyndhurst First School (Invited)
Elizabeth Burns
SENCO
St James' Catholic High School (Invited)
Angela Donkin
Chief Social Scientist
National Foundation for Educational Research (Invited)
Robin Bevan
Headteacher
Southend High School for Boys (Invited)
Claudia Harrison
CEO
The Careers & Enterprise Company (Invited)
Anne Longfield OBE
Children's Commissioner for England
Department for Education (Invited)
Donna Molloy
Director of Policy and Practice
Early Intervention Foundation (Invited)
Emerson Hanslip
Youth Police & Crime Commissioner
Dudley Borough (Invited)
Leah Maddison
Lead Teaching and Learning Champion
Healing School (Invited)
Mike Kane MP
Shadow Minister for Schools
Member of Parliament for Wythenshawe & Sale East (Confirmed)
Leora Cruddas
CEO
Confederation of School Trusts (CST) (Confirmed)
Tom Goldman
Deputy Director, Funding Policy Unit
Department for Education (Invited)
Emma Knights OBE
Chief Executive
National Governance Association (NGA) (Confirmed)
Les Walton CBE
Chair
Association of Education Advisers (AoEA) (Confirmed)
Andy Wolfe
Deputy Chief Education Officer (Leadership Development)
Church of England (Confirmed)
The Rt Hon. David Laws
Former Minister of State for Schools and Executive Chairman
Education Policy Institute (EPI) (Confirmed)
Jon Andrews
Director, School System and Performance & Deputy Head of Research
EPI (Confirmed)
Lara Newman
CEO
LocatED (Invited)
Senior Representative
Education & Skills Funding Agency (ESFA) (Confirmed)
Debbie Clinton
CEO
Academy Transformation Trust (Confirmed)
Tom Clark CBE
Chair
GovNet Education Advisory Board (Confirmed)
Andy Mellor
National Immediate Past President
NAHT (Confirmed)
Stephen Morales
Chief Executive
Institute of School Business Leadership (ISBL) (Confirmed)
Ed Dorrell
Head of Content
Tes (Confirmed)
Michael Bell
Team Leader, Teacher Regulation, School Safeguarding and Safety Team, Early Years and Schools Group
Department for Education (Confirmed)
Alison Watts
Chair, e-Safety Safeguarding Board, Children’s Services
Buckinghamshire County Council (Confirmed)
David Gardener-Haig
Team Leader, High Needs Funding and Estimate Review
Education & Skills Funding Agency (Invited)
Andy Humphreys
Leader within the Data & Quality Assurance Unit
ESFA (Invited)
Peter Maloney
Director
Lancaster Maloney (Confirmed)